Kontakt

Västergötlands museum

Besöksadress Stadsträdgården, Skara
Postadress Box 253 532 23 Skara
Telefon 0511-260 00
E-post info@vgmuseum.se

Receptionen
Telefon 0511-260 70/71
E-post receptionen@vgmuseum.se

A

Andersson, Kent, hantverkare
Telefon 0511-260 72
Mobil 070-328 51 25
E-post kent.andersson@vgmuseum.se

Arvidsson, Inge, kanslist
Telefon 0511-260 46
E-post inge.arvidsson@vgmuseum.se

B

Berglund, Anders, arkeolog, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 80
Mobil 070-622 03 27
E-post anders.berglund@vgmuseum.se

E

Eklöf, Hanna, producent för program, utställningar och pedagogik
Telefon 0511-260 16
Mobil 072-743 83 51
E-post hanna.eklof@vgmuseum.se

Elisson, Göran, utställningsformgivare
Telefon 0511-260 47
Mobil 076-768 30 94
E-post goran.elisson@vgmuseum.se

Eriksson, Ulrika, pedagog
Telefon 0511-260 02
Mobil 073-812 00 06
E-post ulrika.eriksson@vgmuseum.se

F

Forsell, Marie, arkivassistent, ämbetsarkivet
Telefon 0511-260 59
E-post marie.forsell@vgmuseum.se

G

Grip, Ulrika, receptionist
Telefon 0511-260 70/71
E-post ulrika.grip@vgmuseum.se

Gullbrandsson, Robin, byggnadsantikvarie
Telefon 0511-260 36
Mobil 072-971 11 56
E-post robin.gullbrandsson@vgmuseum.se

Gyltman, Lena, assistent bildarkiv/utställningar
Telefon 0511-260 53
Mobil 072-160 36 84
E-post lena.gyltman@vgmuseum.se

H

Hallström, Jenny, receptionist
Telefon 0511-260 70/71
E-post jenny.hallstrom@vgmuseum.se

Henriksson, Catharina, arkeolog (handläggare)
Telefon 0511-260 83
Mobil 070-622 03 95
E-post catharina.henriksson@vgmuseum.se

Holm, Peter, informations- och kommunikationsansvarig
Telefon 0511-260 03
Mobil 072-158 21 11
E-post peter.holm@vgmuseum.se

Holm, Solveig, samlingsassistent
Telefon 0511-260 57
Mobil 070-082 46 57
E-post solveig.holm@vgmuseum.se

J

Johansson, Kristina, ekonom
Telefon 0511-260 28
Mobil 0703-89 85 73
E-post kristina.johansson@vgmuseum.se

Johansson, Susanna, assistent/kontorsservice
Telefon 0511-260 30
E-post susanna.johansson@vgmuseum.se

L

Liljedahl, Lotta, assistent/kontorsservice
Telefon 0511-260 29
E-post lotta.liljedahl@vgmuseum.se

Lindblad, Andreas, Fornbyantikvarie
Telefon 0511-260 23
Mobil 072-171 85 66
E-post andreas.lindblad@vgmuseum.se

Löw, Luitgard, museichef
Telefon 0511-260 38
Mobil 076-608 58 58
E-post luitgard.low@vgmuseum.se

N

Nilson, Ylva, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 82
Mobil 070-622 03 88
E-post ylva.nilson@vgmuseum.se

Norman, Michael, hantverkare (snickare)
Telefon 0511-260 76
Mobil 070-204 42 45
E-post michael.norman@vgmuseum.se

Norrman, Maria, arkeolog, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 84
Mobil 070-877 62 46
E-post maria.norrman@vgmuseum.se

O

Oscarsson, Glenn, museitekniker
Telefon 0511-260 74
Mobil 070-201 52 07
E-post glenn.oscarsson@vgmuseum.se

S

Sjöholm, Donald, vaktmästare/fastighetsansvarig
Telefon 0511-260 56, 073-201 04 96
E-post donald.sjoholm@vgmuseum.se

Stillner, Anette, receptionist
Telefon 0511-260 70/71
E-post anette.stillner@vgmuseum.se

Sörhammar, Amanda, konservator
Telefon 0511-260 14
Mobil 070-203 57 78
E-post amanda.sorhammar@vgmuseum.se

V

Vretemark, Maria, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 81
Mobil 070-223 26 12
E-post maria.vretemark@vgmuseum.se

  • Öppettider

    Dag Öppnar Stänger
    Måndag Stängt
    Tisdag 10 17
    Onsdag 10 20
    Torsdag 10 17
    Fredag 10 17
    Lördag 11 16
    Söndag 11 16

    Fornbyn

    Området är öppet alla helgfria vardagar: 8-16
    Stugorna är stängda höst & vinter.