Kontakt

Västergötlands museum

Besöksadress Stadsträdgården, Skara
Postadress Box 253 532 23 Skara
Telefon 0511-260 00
E-post info@vgmuseum.se

Backspegeln
Telefon 0511-260 18, 0511-260 70
E-post info@vgmuseum.se

Biblioteket
Telefon 0511-260 18

Receptionen
Telefon 0511-260 70/71
E-post receptionen@vgmuseum.se

A

Andersson, Kent, hantverkare
Telefon 0511-260 72
Mobil 070-328 51 25
E-post kent.andersson@vgmuseum.se

Arvidsson, Inge, kanslist
Telefon 0511-260 46
E-post inge.arvidsson@vgmuseum.se

Austrin, Johanna, konservator
Telefon 0511-260 58
E-post johanna.austrin@vgmuseum.se

B

Berglund, Anders, arkeolog (handläggare)
Telefon 0511-260 80
Mobil 070-622 03 27
E-post anders.berglund@vgmuseum.se

E

Eklöf, Hanna, museichef
Telefon 0511-260 38
Mobil 072-743 83 51
E-post hanna.eklof@vgmuseum.se

Elisson, Göran, utställningsformgivare
Telefon 0511-260 47
Mobil 076-768 30 94
E-post goran.elisson@vgmuseum.se

Eriksson, Ulrika, pedagog
Telefon 0511-260 02
Mobil 073-812 00 06
E-post ulrika.eriksson@vgmuseum.se

F

Forsell, Marie, arkivassistent, ämbetsarkivet
Telefon 0511-260 59
E-post marie.forsell@vgmuseum.se

G

Grip, Ulrika, receptionist
Telefon 0511-260 70/71
E-post ulrika.grip@vgmuseum.se

Gullbrandsson, Robin, byggnadsantikvarie
Telefon 0511-260 36
Mobil 072-971 11 56
E-post robin.gullbrandsson@vgmuseum.se

H

Henriksson, Catharina, arkeolog (handläggare)
Telefon 0511-260 83
Mobil 070-622 03 95
E-post catharina.henriksson@vgmuseum.se

Holm, Peter, informations- och kommunikationsansvarig
Telefon 0511-260 03
Mobil 072-158 21 11
E-post peter.holm@vgmuseum.se

Holm, Solveig, arkivassistent, enskilda arkiv
Telefon 0511-260 57
Mobil 070-082 46 57
E-post solveig.holm@vgmuseum.se

J

Johansson, Kristina, ekonom
Telefon 0511-260 28
Mobil 0703-89 85 73
E-post kristina.johansson@vgmuseum.se

Johansson, Susanna, assistent/kontorsservice
Telefon 0511-260 30
E-post susanna.johansson@vgmuseum.se

Jonsson, Anneli, arkivassistent, bildarkivet
Telefon 0511-260 53
E-post anneli.jonsson@vgmuseum.se

L

Liljedahl, Lotta, assistent/kontorsservice
Telefon 0511-260 29
E-post lotta.liljedahl@vgmuseum.se

Lindblad, Andreas, Fornbyantikvarie
Telefon 0511-260 23
Mobil 072-171 85 66
E-post andreas.lindblad@vgmuseum.se

N

Nilson, Ylva, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 82
Mobil 070-622 03 88
E-post ylva.nilson@vgmuseum.se

Norman, Michael, hantverkare (snickare)
Telefon 0511-260 76
Mobil 070-204 42 45
E-post michael.norman@vgmuseum.se

Norrman, Maria, arkeolog (handläggare)
Telefon 0511-260 84
Mobil 070-877 62 46
E-post maria.norrman@vgmuseum.se

O

Oscarsson, Glenn, museitekniker
Telefon 0511-260 74
Mobil 070-201 52 07
E-post glenn.oscarsson@vgmuseum.se

S

Seiberlich, Carina, antikvarie, arkiv- och informationsförvaltare
Telefon 0511-260 18
E-post carina.seiberlich@vgmuseum.se

Sjöholm, Donald, vaktmästare/fastighetsansvarig
Telefon 0511-260 56, 073-201 04 96
E-post donald.sjoholm@vgmuseum.se

Stillner, Anette, receptionist
Telefon 0511-260 70/71
E-post anette.stillner@vgmuseum.se

Svensson, Hans Göran, snickare
Telefon 0511-260 73
Mobil 070-203 57 78
E-post hans-goran.svensson@vgmuseum.se

Sörhammar, Amanda, konservator
Telefon 0511-260 14
E-post amanda.sorhammar@vgmuseum.se

V

Vretemark, Maria, 1:e antikvarie
Telefon 0511-260 81
Mobil 070-223 26 12
E-post maria.vretemark@vgmuseum.se

  • Öppettider

    Dag Öppnar Stänger
    Måndag Stängt
    Tisdag 10 16
    Onsdag 10 21
    Torsdag 10 16
    Fredag 10 16
    Lördag 11 16
    Söndag 11 16

    Fornbyn

    Området är öppet alla helgfria vardagar: 8-16
    Stugorna i Fornbyn är stängda.