Föredrag/Skara Humanistiska förbund

”Det är vad De vill får dig att tro!” – Konspirationsteorier och varför de är en del av vår samtid

Skara Humanistiska förbund

onsdag 29 april

18.30

Västergötlands museum

Boka plats

”Det är någon som tjänar på det här!” har blivit en allt vanligare förklaring på händelser i vår omvärld. Allt från att NATO skulle iscensatt kriget i Ukraina till att det egentligen var USA som släppte löst coronaviruset som ledde till covidpandemin. Finns det fog att lyssna på detta eller är allt bara konspirationsteorier? Med CJ Åkerberg som guide får ni möjligheten att följa verkliga konspirationer och påhittade konspirationsteorier genom historien fram till idag. Frimurarna, mordet på JFK, månlandningen, 11 september-attackerna och QAnon. Allt detta och mer därtill kommer tas upp i den här föreläsningen.

CJ Åkerberg har föreläst om konspirationsteorier i drygt 15 år, han har även skrivit en bok på ämnet (Skeptikerskolan, Forum Förlag) och har en poddradio (Kvalificerat Hemligt) som går igenom konspirationsteorier och vad som egentligen är sant och inte.

Entré och bokning

Entré (över 25 år): 60 kr, betalas på plats till förbundet kontant eller via Swish.
Entré (ungdom/medlem):Fri entré
Antal platser: 70
Bokning:Bokning krävs

Boka din plats via Västergötlands museums bokningstjänst BokaMera.

BokaMera – Boka plats

Västergötlands museum använder tjänsten BokaMera för att hantera bokningar. När du bokar för första gången via BokaMera skapas ett konto åt dig. Med detta konto kan du logga in för att t.ex. avboka en bokning eller skicka meddelanden till oss. Klicka på länken ”Visa bokningsavtal” i bokningstillfället för att läsa mer.

Senast ändrad: