I slutet av 1700-talets byggdes en herrgård på Kråks säteri utanför Karlsborg. Idag står dock denna fantastiskt vackra herrgård mitt emot Västergötlands museum i Skara. Herrgården är numera ett museum och inredd i 1830-talsstil. Denna dag öppnar vi dörrarna till herrgården för en öppen visning. Det är ett ypperligt tillfälle att få komma in och titta på den fantastiskt vackra herrgårdsmiljön och att få höra om de personer som befolkat herrgården under de nästan 300 år som den existerat och om de spöken som kanske fortfarande befolkar den.
OBS! Tänk på att herrgården inte är tillgänglighetsanpassad. Det går därför inte att komma in med t.ex. rullstol.
Visningen tar cirka 45 minuter och har ett maxantal på 25 deltagare. För att garantera att du får plats rekommenderar vi därför att du bokar en plats här på museets hemsida. Efter visningen bjuder museet på fika. Vi ses 15 minuter innan utsatt tid utanför herrgården. Välkomna!
Entré och bokning
| Entré: | Fri entré |
| Antal platser: | 25 |
| Bokning: | Förbokning möjlig |
Boka din plats via Västergötlands museums bokningstjänst BokaMera.
Västergötlands museum använder tjänsten BokaMera för att hantera bokningar. När du bokar för första gången via BokaMera skapas ett konto åt dig. Med detta konto kan du logga in för att t.ex. avboka en bokning eller skicka meddelanden till oss. Klicka på länken ”Visa bokningsavtal” i bokningstillfället för att läsa mer.
