2019 fyllde Västergötlands museum 100 år och detta firade vi med öppnandet av den nya basutställningen ”Själabärarna”. Denna utställning skulle dock bli något utöver det vanliga. I historiska utställningar blir det ofta lyxföremål som visas upp då det är de som överlevt till vår tid. I ”Själabärarna” är det istället vardagsföremålen som lyfts fram. De som genom idogt användande kan sägas ha blivit bärare av själ. Så trotsa kylan denna dag och häng med på visningen där du får höra berättas om betplanterare, cyklar, badkläder och annat som länge inte ansetts viktigt nog att visas upp.
Visningen tar cirka 45 minuter och har ett maxantal på 25 deltagare. För att garantera att du får plats rekommenderar vi därför att du bokar en plats här på museets hemsida. Efter visningen bjuder museet på fika. Vi ses 15 minuter innan utsatt tid i museets reception. Välkomna!
Entré och bokning
| Entré: | Fri entré |
| Antal platser: | 25 |
| Bokning: | Förbokning möjlig |
Boka din plats via Västergötlands museums bokningstjänst BokaMera.
Västergötlands museum använder tjänsten BokaMera för att hantera bokningar. När du bokar för första gången via BokaMera skapas ett konto åt dig. Med detta konto kan du logga in för att t.ex. avboka en bokning eller skicka meddelanden till oss. Klicka på länken ”Visa bokningsavtal” i bokningstillfället för att läsa mer.
