16 december 2025

Uppståndelseväxt

1M16-107391:13

Serietidningar från senare hälften av 1900-talet är ofta genom sin reklam tidskapslar för sin tids flugor, leksaker och nyheter på glasskartorna som inte överlevde tidens tand.

Denna torrboll kallas falsk jerikoros, eller uppståndelseväxt, och förekommer naturligt i södra USA och i Mexiko. Likt några andra organismer, så som Artemia (med ett vardagligt namn på engelska, brine shrimp), har denna lummerväxt marknadsförts (dock inte i Sverige) i serietidningar som en nästan trolsk varelse. Hur torrt och dött nystanet än verkar kommer det till liv igen i kontakt med vatten. Och visst är det så!

Uppståendelseväxten har i likhet med några andra arter i dess släkte förmågan att överleva svår torka genom att gå i en slags dvala. Den kan överleva i detta torkade, hopkurade tillstånd i flera år i väntan på regn. När den äntligen kommer i kontakt med vatten öppnar den upp sina blad och återfår (oftast) sin grönska.

Det är okänt om vår växt från Skara läroverks naturaliesamling någonsin kan grönska igen, då den har varit levande död i över 150 år.

Länkar